« Back to News & Announcements

Virtual Excellence Awards Ceremony

5/4/2021 11:45:20 AM

Congratulations to our Student Leaders, their commitment to their education and the College is commendable.

Our Honored Students: 

Presidential Award

Gavin Bermingham
Talia Borkowski
Ashleigh Jacobs
Richard Maier
Michael X. Markowycz

Presented by Dr. Jon Connolly, SCCC President

The Senior Vice President of Academics & Student Affairs Award

Iliana Woodhull

Presented by Dr. Kathleen Okay, Senior Vice President of Academic & Student Affairs


The Executive Vice President of Finance and Operations Award

Scott Raghubir

Presented by Ketan Gandhi, Executive Vice President of Finance and Operations, and CFO


Athletic Council Awards

Amanda Ross & Jean LaGreca

Presented by Frank Vernacchio, Assistant Director of Athletic Success


Award for Excellence in Accounting

Jacqueline Cole

Presented by Salvatore Paolucci, Instructor of Business & Interim Program Coordinator

 

Award for Excellence in Agriculture/Horticulture

Elna Kepler

Presented by Erin Collins, Program Supervisor of Agriculture and Horticulture

 

Award for Excellence in Anatomy and Physiology

Jessica Stock

Presented by Jumana Hablawi, Instructor of Biology

Award for Excellence in Business Administration

Theodora Eaton

Presented by Salvatore Paolucci, Instructor of Business & Interim Program Coordinator

 

Award for Excellence in Business Management

Samantha Antonucci

Presented by Salvatore Paolucci, Instructor of Business & Interim Program Coordinator


Campus Life Award

Theodora G. Eaton

Presented by Amy Rude, Assistant Director of Student Engagement


Award for Excellence in Communications – Broadcasting

Nicole Andretta 

Presented by Anthony DeNicola, Adjunct Instructor Communications

 

Award for Excellence in Computer Information Systems

Elise Kastner

Presented by Robert Reeber, Assistant Professor & STEM Department Chair

 

Award for Excellence in Culinary Arts

Breanna Maurer

Presented by Martin Kester, Program Supervisor of Culinary & Hospitality

 

Award for Excellence in Diesel Technology

Antonio Velez

Presented by Jason Fruge, Dean of Technical Occupations


Award for Excellence in Environmental Studies

Madison Post

Presented by Dr. Robert Larsson, Professor of Environmental Studies

Award for Excellence in Exercise Science

Arianna Ziegler

Presented by Nicholas Lionetti, Exercise Science Program Supervisor


Award for Excellence in Fashion Design

Sarah Wright

Presented by Anita Collins, Adjunct Instructor Fashion Design

Award for Excellence in Film

Justin Shea

Presented by Michael Hughes, Associate Professor, Art Department Chair


Fine Arts Achievement Award

Nicole Prior

Janet Cunniffe-Chieffo, Adjunct Instructor Art


Award for Excellence in Graphic Design

Michael X. Markowycz

Presented by Christiana Davies, Adjunct Instructor Graphic Design


Award for Excellence in 3D Computer Arts

Jason Dietz

Presented by Anthony Ur, Adjunct Instructor 3D Computer Art


Award for Excellence in Illustration

Katie Lepper

Presented by James Jeffreys, Adjunct Instructor Illustration


Award for Excellence in Journalism

Cybele Tamulonis

Presented by Kent Roeder, Adjunct Instructor Journalism


Award for Excellence in Mathematics

Luc Brancheau

Presented Dr. Mary DeHart, Professor of Mathematics & Program Coordinator

Award for Excellence in Music

Matthew Pittenger

Presented by Dr. Deborah Gianuzzi; Adjunct Instructor, Music & Musical Theater Program Coordinator


Award for Excellence in Optics Technology

Daniel Sappio

Presented by Brian Lake, Optics Program Supervisor


Award for Outstanding Writing

Kelly Dacus-Smith

Presented by Jean LeBlanc, Assistant Professor of English


Award for Excellence in Photography

Thomas Hazen

Presented by Sara Boysen, Adjunct Instructor Photography


Award for Excellence in Psychology

Iliana Woodhull

Presented by Deborah Phillips-Lanza, Associate Professor, Psychology
Program Coordinator, Foundations for Success


Award for Excellence in Theater Arts

Alexandria Bisanzio

Presented by Presented by Dr. Deborah Gianuzzi, Adjunct Instructor, Music & Theater Program Coordinator


Veterans Service Award

Desiree Church

Presented by Jay Christy, Veterans Services Coordinator